İndirme: Sevgili arkadaşlar indirme çalışan "PUB" player için aktif. Yeni playerimiz "PUB+" HENÜZ desteklemiyor fakat indirme özelliği için çalışıyoruz.

2001: A Space Odyssey (1968)

2001: Uzay Yolu Macerası

Sorun Bildir
Sinema Modunu Açın

Karşılaştığınzı hata hakkında kısa bir yorum belirtmeniz gerekiyor.

108 YORUM
@Legolasvegandalf 4 gün önce
Kubrick' in filmlerine diyecek bir şey yok. Hele ki 1968 yılında , o imkanlar ve o kısıtlı bilimsel bilgilerle ( şu ana göre ) 33 yıl ve daha sonrasını tahmin etmek , o dönemde daha yapay zekanın y si gündem değilken bunu filmde işlemek ve avantaj - ... [Devamını gör..]
Kubrick’ in filmlerine diyecek bir şey yok. Hele ki 1968 yılında , o imkanlar ve o kısıtlı bilimsel bilgilerle ( şu ana göre ) 33 yıl ve daha sonrasını tahmin etmek , o dönemde daha yapay zekanın y si gündem değilken bunu filmde işlemek ve avantaj – dezavantajlarını sıralamak, telefonların 3 versiyon sonrasını %90 doğru tahmin etmek . . . Ne bileyim insan hayret ediyor .

Filmin en sevmediğim yönü ise hiçbir şeyi izleyiciye bırakmaması ve bazı yerlerde ise herşeyi izleyiciye bırakması . Yani film insanı belli bir süre sonra uzay boşluğuna fırlatıyor.

Ama sırf 1968 de böyle imkanla çekildiği için izlenir . 10/8
@okannn 5 gün önce
mükemmel bir film. elbette mutlak mükemmeliyetlik aramayacaktır sayın okuyucu değil mi? zira mutlak mükkemmelliyetin mümkünatını ifade edebilecek midir? neyle? kim olarak? ne üslupla? bunu kitlelere çekmiş olması şaşırtıcı. gerçekten de herkesin izl... [Devamını gör..]
mükemmel bir film. elbette mutlak mükemmeliyetlik aramayacaktır sayın okuyucu değil mi? zira mutlak mükkemmelliyetin mümkünatını ifade edebilecek midir? neyle? kim olarak? ne üslupla? bunu kitlelere çekmiş olması şaşırtıcı. gerçekten de herkesin izlemesine gerek olmayan mükemmellikte. bu yorum elbette zaman bağımlıdır. filmin çekildiği tarih ve sunulduğu kitle gibi. maksat okuyucunun mana vermesine kaldıysa beyaz sayfa üzerinde bir siyah nokta kafi. kara sayfa üzerinde beyaz nokta da olabilirdi. elimizde başka seçenek var mı karşılaştırmak için? epey acı çekmiş. neyle taçlandırdı acaba? mürşidi kim ola? saygılar.
@klaryus 3 hafta önce
Barış film güzel.
@wanted 3 hafta önce
yapım yılına göre efsane bir film bilim kurgu severler kesin izlemeli…
@pöti 3 hafta önce
barış özcan sen nelere kadirsin
@erss 3 hafta önce
barış özcan seyredenler burdamı
@Nomad 3 hafta önce
Ulan barış özcan bunlar senin algı yönetimin hep
@özgür 3 hafta önce
barış özcan bahsini getirdi, aradık bulduk
@Yasemin 3 hafta önce
Barış abinin videosun da görüp de geldim hadi bakam izlemeye başlayım özübillahimineşeydaniracimbismillarhirahmanirahim
@albedoxy 1 ay önce
Filmi çok duyuyordum ama Gündüz Vassaf'ın Cehenneme Övgü kitabında yaptığı atıftan sonra oturup izlemeye karar verdim. Bitirdim, şimdi film hakkında henüz hiçbir şey okumamışken ve izlenimim tazeyken, bende ne kaldı onu yazmak istiyorum. Biz insanlar... [Devamını gör..]
Filmi çok duyuyordum ama Gündüz Vassaf’ın Cehenneme Övgü kitabında yaptığı atıftan sonra oturup izlemeye karar verdim. Bitirdim, şimdi film hakkında henüz hiçbir şey okumamışken ve izlenimim tazeyken, bende ne kaldı onu yazmak istiyorum. Biz insanlar, ister evrime inanalım ister yaradılışa, kendimizi çok önemli addediyoruz. Sırf beyin korteksimizin hacminin bedenimize oranı diğer hayvanlardan fazla diye, kendimizi hiyerarşinin tepesinde, gelmiş geçmiş en üst ırk olarak görüyoruz. Ama bizim algımızın dışındaki frekans aralıklarını algılayabilen, görmediğimiz tayfa renklerini görebilen kaç canlı var haberimiz yok, olsa bile umurumuzda değil. Çünkü diğer canlılar gibi içgüdülerimizle değil, daha çok aklımızla hareket etmeyi marifet sayıyoruz. Havada uçabilmeyi, denizleri aşabilmeyi, yırtıcıları avlayabilmeyi başardık. Bu yüzden bundan sonra bizi başka hiçbir tür yenemez sanıyoruz. Ama alın işte, bu filmde de görüyoruz, kendi kendimize icat ettiğimiz yapay zekayla bile avlanabiliyoruz. Hala aciziz.
Bilim kurgu filmlerinde temalar değişse de şablon aynıdır. İnsan; üstün, zeki ve barışçıl olan taraftır. Ama bu filmde Kubrick acziyetimizi, zayıflığımızı, ikiyüzlülüğümüzü tokat gibi vuruyor yüzümüze. Üstün falan değiliz. Zirvedeki en yüce ırk, evrimin son basamağı değiliz. Öyle olsa dünyayı şu an bok götürüyor, hala açlıktan çocuklar ölüyor olur muydu?

Başta bahsettiğim kitabı da ufuk açıcı bir şey okumak isteyen herkese ısrarla tavsiye ederim
2 yanıtı görüntüle

Lütfen yorum yaparken "Caps Lock"unuzun kapalı olduğundan emin olunuz. 14.01.2019


Lütfen yorum alanına sadece film hakkındaki görüşlerinizi yazmaya özen gösteriniz, eklenmesini istediğiniz filmleri sıralamayınız. İstek alımı yoktur... 02.01.2019

Oyla:
After The Dark - The Philosophers 720p izle
720P Bilim Kurgu
  8.3/10
 
  160 DK
  ABD