Gone Girl (2014)

Kayıp Kız

Sorun Bildir
Sinema Modunu Açın

Karşılaştığınzı hata hakkında kısa bir yorum belirtmeniz gerekiyor.

222 YORUM
@kemaygok 1 hafta önce
Film dram severler için ideal. Gerilim ağırlıklı sevdiğim için bana göre notu 6/10. Birlikte izlediğim kişi dram sevdiği için onun notu 8/10 oldu. Çok beğendi yani. Yorumumun işe yaraması için güzel ya da kötü şeklinde yorum yapmaktan kaçınıp tür t... [Devamını gör..]
Film dram severler için ideal. Gerilim ağırlıklı sevdiğim için bana göre notu 6/10. Birlikte izlediğim kişi dram sevdiği için onun notu 8/10 oldu. Çok beğendi yani.
Yorumumun işe yaraması için güzel ya da kötü şeklinde yorum yapmaktan kaçınıp tür tercihine göre bilgi vermeye çalışıyorum.
Örnek olarak zombi filmi sevmeyen bir insan için çok yüksek puanlı bir zombi filminin anlamı olmayacaktır. Ancak zombi filmi sevenler için de çok önemli bir bilgidir bu. İzleyecek olanların işine yaraması dileğiyle.
@bol pantolon ve 70lik 4 hafta önce
film harik... [Spoileri gör..]
film harika amaaa sonunda kadın yakalansaydı daha mükemmel olurdu bence
@Hazal 4 hafta önce
Kitabını okumuştum. Umarım filmi de güzeldir.
@tylerdurdenisking 1 ay önce
bu filme kötü diyenin hayatı traş gerçek sinema izleyicilerine hitap eden inanılmaz bir film
@pomescik 2 ay önce
sonu biraz hayal kırıklığı ile bitse de film efsaneydi kesinlikle izlemeye değer.
@tomris 2 ay önce
Film gerçekten kendi türü içerisinde çok başarılı ve medyanın her şeyi ne kadar çarpıtarak anlattığına da çok güzel değinmiş. Medya gerçekleri değil, biraz gerçeklerden çokça kendi uydurduklarından oluşan popülerizm ve dram soslu yalanlarını bizlere ... [Devamını gör..]
Film gerçekten kendi türü içerisinde çok başarılı ve medyanın her şeyi ne kadar çarpıtarak anlattığına da çok güzel değinmiş. Medya gerçekleri değil, biraz gerçeklerden çokça kendi uydurduklarından oluşan popülerizm ve dram soslu yalanlarını bizlere adeta yediriyor. Halk ciddi manada aptal. Parmak uzatılan noktaya direkt olarak atlıyor ve asla sorgulamıyorlar. Kimse “Belki de böyle düşünmemiz isteniyor ?” diye düşünmüyor. Hemen suçlamalara ve saldırılara başlanıyor. Hemen suçlu belirleniyor ve oracıkta asılıyor. İşte bu aptallığı farkeden ve oldukça zeki olan Amy, oyunu bu aptallık üzerine tasarlamış. Kadına şiddetin inanılmaz derecede kınandığı bir dönemde böyle bir oyun oynamak muazzam. İşte böyle muazzam bir kitle edinebilirsiniz. İstediklerinizden kurtulabilir ve bir kahraman olabilirsiniz. (Güçlü kadın imajı). Maalesef mağduriyet günümüzde satıyor (kapitalizmin paraya ve üne dönüştürmediği bir şey yok). Burada adalet sistemine de bir gönderme var. Adalet resmen halkın eline kalmış. Medyanın bu kadar olaya karışması, her kafadan ses çıkması.. Düzgün işleyen bir adalet sisteminde halkın adalete ve onu temsil edenlere güveni olur. Ancak şu an bu çoğu ülkede yok. İnsanlar yanlış kararlar alınabileceğinden oldukça emin – ki kesinlikle yanılmıyorlar. Dedektif ve diğerlerinin tavırları da inanılmaz salakça az daha Nick idam edilecekti belki de – ancak halk olayı görmediklerini ve olayların çarpıtılarak anlatıldığının farkında değil. Farkında olsalar bile birilerini suçlamak mağdur görünenin yanında olmak işe yaramayanı bile işe yarar gösteriyor. (Örneğin mesleğim aktivistlik diyenler, ya da biosuna aktivist vb. yazanlar). Bu filmi izlerken aklıma Twitter geldi. Orada anlatılan her şiddet olayında herkesin suçluyu çabucak belirleyip (neredeyse 3 saniye) #KadınaŞiddeteHayır etiketleri ile o kişiye saldırdıkları ona küfürler yağdırdığını hepimiz görüyoruz. Biraz sakin olun olay henüz belli değil önce bir mahkeme görülsün diyenlere “kadının gözünü görmüyor musun bunu kendini mi yaptı (çekiçle kendi gözüne vurduğu sahneyi aklınıza getirin) sen gerçekten bir kadın düşmanısın. Kendini savunan güçlü kadınlardan nefret ediyorsun. Sizin inadınıza biz daha güçlü olacağız.” şeklinde yazılan dünya kadar yorum ve hakaret var. Bakın bu tabi ki bir kurgu ancak bu tarz olaylar düşündüğümüzden de yaygın. Çoğunluk tabi ki böyle değildir. Ancak bu olayların %1 dahi olsa ihtimali var ve olaylar derinlemesine incelenmeli.(Yalan yere tecavüzcü damgası yemek tecavüze uğramak kadar korkunç bir şey). Özellikle günümüzde erkekleri azılı suçlu kadınları direkt olan mağdur ilan etmek çok kolay. Suçlu kadın olduğunda bile “Acaba niye yaptı ? Kesin haklı bir sebebi var” diyenler erkekler söz konusu olduğunda aynı şekilde davranmıyor. Sorgulamak önemli ancak her iki cinsiyette de bunu görmeliyiz. Görüldüğü gibi mağduriyet noktasında maalesef cinsiyetçilik var.
Feminizmin yükselmesi ile beraber (ki bu iyi bir şey) feminizm, yerini maalesef popülist söylemlere bıraktı. “Erkeklik suçtur” “Keşke dünyayı kadınlar yönetse” “Dua edin intikam almıyoruz” sloganları feminizme ait değil. Bunlar ataerkinin sonuçlarını dramatize ederek önümüze sunulmuş popüler sloganlar. Oysa feminizm altı boş bir popüler fikir değil. Binlerce araştırma ve teorileri içinde barındıran dünyaya yön veren akımlardan biri. Ve fark etmemiz gereken şu ki ataerki her iki cinsiyete de büyük bedeller ödetti. Aynı zamanda bu sistemi sadece erkekler kurmadı. Bizler de buna katkı da bulunduk. Bizler melek ya da çiçek değiliz. Her zaman mağdur değiliz. Suçlu olabiliriz. Ancak şu filmi gerzek bir popülist aktivist izlese “işte bu bütün pislik şerefsiz erkekler böyle cezalandırılmalı” yorumu yapması oldukça olası. Oysa filmde ilgi görmek isteyen manyak bir kadın var. Mağduriyetleri var ancak kendisi çok daha azılı bir suçlu. İki erkeğe tecavüzcü damgası vurup birini öldürdü, kocasına ise katil damgası vurmak istedi ama işler istediği gibi gitmeyince olayı tamamiyle değiştirdi. Ve şimdi adamı tehdit ediyor. Bu tarz insanlar savunulamaz. Olaya net bir şekilde hakim değilseniz ve insanları tanımıyorsanız onlara duygularınızla yaklaşmayın. Mantık çerçevesinde yaklaşın. Günümüzde tam tersini yapıyoruz maalesef.
Sonunu beğenmeyen çok ancak ben sonunun gerçek anlamda bir son olduğunu düşünmüyorum. Nick’in bir planı olduğunu ve bunu bir şekilde devreye sokacağını düşünüyorum.
İster kadın ister erkek hangi cinsiyet veyahut ırk veyahut dinde olursanız olun, size saldiranin cinsiyeti dili dini ırkı da önemli değil, lütfen maruz kaldığınız şiddeti dillendirin. Ancak size yapılmayanı yapılmış gibi anlatmayın. Yalan konuşmayın. Çünkü her yalan eninde sonunda ortaya çıkar. Ve söylediğiniz her yalan adalete ve insanlığa zarar verir. Maruz kaldığınız olayı olduğunuz gibi anlatmanız çok önemlidir. Bu yüzden sakin olmalısınız. Belleğiniz travma içinde olduğunuzdan olayları size daha abartılı gösterecektir (kendim yaşadım biliyorum aynı zamanda psikoloji okuyorum) ama sakin olun ve yaşananları dramatize etmeden adalete veyahut medyaya anlatın. Ve sizin olayınızdan nem almaya çalışarak popüler olmaya çalışanları bu olaydan uzaklaştırın (Şule Çet davasının avukatı gibi). Sadece ama sadece adaletin yerini bulması için uğraşın.
@ensfrk 3 ay önce
evet biraz fazla uzun ama kesinlikle izlenmeye değer bir film gizem türünde son yılların en iyi filmlerinden bir tanesi
@Ahmet 3 ay önce
Kadınlara güvenmiyor musunuz, bir daha düşünün
@nightbird 3 ay önce
Film bir romandan uyarlama olarak yapilmis ancak kurgusu ile harika olmus.Film gerilim ve gizem uzerine kurulu olsada, verdigi mesajlarla zeki bir kadinin neler yapabilecegini ayrica dipnot olarakta Amerikali hemcinslerinin cok korkutucu olduklarini... [Devamını gör..]
Film bir romandan uyarlama olarak yapilmis ancak kurgusu ile harika olmus.Film gerilim ve gizem uzerine kurulu olsada, verdigi mesajlarla zeki bir kadinin neler yapabilecegini ayrica dipnot olarakta Amerikali hemcinslerinin cok korkutucu olduklarinida yansitiyor. Filmin uyarlama romaninin yazari ayni zamanda senaristi Gillian Flynn bir anlamda bir kadinin ic dunyasini anlatip, vurgulamis.Bence filmin basarisndaki en buyuk nokta burada…(Not: Kadinlarin ic dunyasini anlamak deveye hendek atlatmaktan zordur:)
@seko 4 ay önce
Bu kadın müthiş. Deli de olsa sevdim. Beyninde bir kimyasal fazla veya eksik olmalı. Mutlaka izleyin. Lokum gibi bir kadın.

Lütfen yorum yaparken "Caps Lock"unuzun kapalı olduğundan emin olunuz. 14.01.2019


Lütfen yorum alanına sadece film hakkındaki görüşlerinizi yazmaya özen gösteriniz, eklenmesini istediğiniz filmleri sıralamayınız. İstek alımı yoktur... 02.01.2019

Oyla:
After The Dark - The Philosophers 720p izle
720P Dram
  8.1/10
 
  149 DK
  ABD